افغانستانخبر

آواره شدن ۱۶ خانواده از مرکز دایکندی به دلیل تهدید و ترس از حکومت

منابع از مرکز ولایت دایکندی می‌گویند که طی دو هفته‌ی اخیر ۱۶ خانواده و ۹ تن دیگر از روستاهای «نرمگ» و «میانه‌قل» از مربوطات حوزه‌ی دوم امنیتی این ولایت به‌دلیل تهدید و ترس از حکومت سرپرست، خانه‌های‌شان را ترک کردند.

منبع که نخواست نامش در خبر ذکر شود به رسانه‌ گوهرشاد گفت که افراد حکومت سرپرست پس از کشتار «سیوک و شیبر» به شوراها و مردم حوزه‌ی دوم امنیتی اخطار داده و از آنان خواسته‌اند تا افرادی که قبلا در صفوف نیروهای خیزش‌های مردمی بودند را به آنان معرفی کنند.

حوزه‌ی دوم امنیتی حکومت در روستای «شیش» مرکز دایکندی موقعیت دارد.

این منبع تاکید کرد که افراد حکومت خانه‌های مردم این روستا را تلاشی نموده و آنان را به بهانه‌های مختلف مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند.

منبع افزود که این خانواده‌ها برای جلوگیری از اتفاق همچو سیوک-شیبر خانه‌های‌شان را ترک کردند.

یک منبع دیگر به رسانه گوهرشاد گفت که حکومت سرپرست این خانواده‌ها را متهم به همکاری با گروه مقاومت کرده است.

به گفته‌ی وی، شماری از این خانواده‌ها به ایران و شماری دیگر به ولایت بلخ مهاجرت کردند.

افراد حکومت سرپرست در سوم قوس سال روان با حمله به روستای «سیوک و شیبر» مرکز دایکندی، ۹ عضو دو خانواده به‌شمول کودکان را کشتند.

قتل‌عام اعضای این دو خانواده واکنش‌های جهانی را برانگیخت. حکومت سرپرست اما قربانیان را «بغاوت‌گر» خواند و گفت که آنها قصد مقاومت مسلحانه داشته‌اند.

این در حال است که سال گذشته نیز نیروهای حکومت سرپرست در ولسوالی خدیر ولایت دایکندی ۱۳ نظامی و دو غیر‌نظامی را پس از بازداشت، کشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا