افغانستانخبر

اخراج بیش از یک هزار کودک افغان در شش ماه اخیر از ایران

مسوولان در ریاست کار و امور اجتماعی ولایت نیمروز می‌گویند که نزدیک به یک هزار و پنجاه  کودک در شش ماه گذشته از ایران برگشت داده شدند.

فضل‌احمد شهیدزاده، آمر امور اجتماعی ریاست کار و امور اجتماعی نیمروز به رسانه گوهرشاد گفت که بیشتر این کودکان هنگام عبور غیرقانونی از مرز از خانواده‌های خود جدا شده و به نیمروز برگشت داده شدند.

آقای شهیدزاده علاوه کرد: «طی شش ماه گذشته نزدیک به یک هزار و پنجاه کودک را جمع‌آوری کرده‌ایم. در مرز یک نمایندگی داریم و آن‌جا آن‌ها را به این نهاد می‌سپاریم.»

او سن این کودکان را بین هفت تا ۱۸ سال عنوان کرد.

وی تاکید کرد که این کودکان توسط موسسه‌ی (HRDA) و به حمایت مالی یونیسف یا صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد در کمپ (ICC) نگهداری و بعد از آن به ولایت‌شان منتقل می‌گردند.

به گفته‌ی او، در زمان نگهداری در کمپ برای کودکان خدمات روانی، آموزش‌های اجتماعی، آگاهی در مورد خطرات ماین، پوشاک و وسایل بهداشتی ارایه می‌شود.

آقای شهیدزاده تاکید کرد که هدف اصلی این ریاست رسیدگی به چالش‌ها و مشکلات کودکان آسیب‌پذیر می‌باشد.

این کودکان که بیشترشان برای کار به ایران رفته بودند، می‌گویند که به‌خاطر فقر و مشکلات اقتصادی راه قاچاق را انتخاب کرده و به ایران رفتند.

از سویی هم، عبدالقدیر سلطانی، مسوول نهاد مددرسان بقا به رسانه‌ها گفته است که در کمپ آی سی سی به آنان لباس، کفش و سه وقت غذا داده می‌شود.

این در حالی‌ست که روزانه صدها تن از شهروندان افغانستان از ایران به شمول کودکان اخراج می‌شوند. تنها در شش ماه گذشته، نزدیک به ۲۰۰ هزار شهروند افغان از مرز میلک نیمروز برگشتانده شده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا