افغانستانخبر

اداره‌ی حفاظت از کودکان: دختران دانش‌آموز افغان برخلاف میل‌شان به کودکان کار تبدیل شدند

اداره‌ی حفاظت از کودکان (SAVE THE CHILDREN ) می‌گوید که دانش‌آموزان دختر در افغانستان برخلاف میل خود به کودکان کار تبدیل شده که در مزارع، قالین‌بافی و کار کردن در خانه‌ی دیگران مصروف هستند.

این اداره با نشر گزارشی گفته است که دختران افغان به جای آرزوی پزشک و مهندس شدن از «سرنوشت کاملا سیاه» که در انتظارشان است، می‌ترسند.

این سازمان تاکید کرد که صدها دختر افغان به جای آموزش، در مزارع و خانه‌های مردم کار می‌کنند، به مواشی می‌رسند و یا قالین‌بافی می‌کنند.

حکومت سرپرست مکاتب دخترانه‌‌ی بالاتر از صنف ششم را از زمان تسلط‌‌ شان بر افغانستان بسته است. در تازه ‌ترین اظهار نظر، وزیر تحصیلات عالی کشور تحصیل دختران را «عیاشی و فحاشی» توصیف نموده است.

همچنین سازمان حفاظت از کودکان به نقل از دختران افغان نوشته است: «‌قبلا قلم و کتاب را به دست می‌گرفتم و حالا جارو در دستم است؛ این وضعیت نماد بیچارگی ما است.»

نازنین که به قالین‌بافی رو ‌آورده، می‌گوید: «خیلی سخت است که ساعت‌ها و ساعت‌ها روی چنین کاری خسته کننده و تکراری تمرکز کنم و این من را بسیار ناراحت و افسرده می‌کند.»

او تاکید کرد: «زمانی که مکاتب دخترانه تعطیل شد، روز سیاهی بود. ما امتحان داشتیم، اما مادرم گفت نمی‌توانم به مکتب بروم زیرا مکاتب تعطیل است. آن روز بود که قلبم شکست. هر وقت به آن روز فکر می‌کنم، گریه می‌کنم زیرا روزی بود که آینده و امیدهایم از بین رفت.»

از سویی هم، اداره‌ی حفاظت از کودکان به نقل از ماه‌نور نوشته است: «وقتی در کلاس می‌توانستم به همه سوالات پاسخ دهم، باعث خوشحالی و افتخار من می‌شد. امید داشتم دکتر یا معلم شوم. اکنون من هیچ امیدی ندارم و پذیرفته‌ام که نمی‌توانم به خانواده‌ام کمک کنم.»

بنیاد حفاظت از کودکان از حکومت سرپرست خواسته است تا اجازه‌ی بازگشت دختران به مکاتب را بدهد، زیرا هیچ دلیل اداری و‌ تدارکاتی برای توجیه این سیاست وجود ندارد.

با قدرت‌گیری حکومت فعلی بر افغانستان، دروازه‌ی مکاتب به ‌روی دختران بالاتر از صنف ششم بسته شد. حکومت سرپرست با وجود درخواست‌های مکرر جامعه‌ی جهانی هنوز تمایلی به بازگشایی مکاتب دخترانه نشان نداده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا