افغانستانخبر

تام وست: زنان و دختران افغان با محدودیت غیرقابل دفاع مواجه هستند

همزمان به مناسبت تجلیل از روز جهانی حقوق بشر، تام وست نماینده‌ی ویژه‌ی آمریکا برای افغانستان می‌گوید که زنان و دختران افغان با محدودیت‌های غیرقابل دفاع مواجه هستند.

آقای وست صبح امروز (یک‌شنبه، ۲۰ قوس) در توییترش نوشته است که زنان افغان در زمینه‌های آموزش، اشتغال و زندگی سیاسی با محدودیت‌های شدید مواجه شدند.

وی بیان کرد که فضای آزادی بیان نیز برای شهروندان و رسانه‌ها در افغانستان کوچک‌تر شده است.

همچنین او تاکید کرد: «ما باید حقوق بشر را در مرکز تعامل خود با حکومت سرپرست افغانستان، با همه افغان‌ها و برای نزدیک شدن به برنامه‌ها و دیپلماسی حفظ کنیم.»

این مقام آمریکایی با اشاره به اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر گفت که همه آزاد به دنیا می‌آیند و از نظر کرامت و حقوق برابر هستند.

آقای وست در ادامه تاکید کرد: «همه افراد این حقوق را دارند و باید آزادانه از آن‌ها استفاده کنند، بدون تبعیض، صرف نظر از این‌که چه اعتقادی دارند، چه کسی را دوست دارند یا در کجا زندگی می‌کنند. همه یعنی همه.»

تام وست که اخیرا با وزیر دفاع حکومت سرپرست و شماری از سیاست‌مداران افغانستان به شمول حامد کرزی و عبدالله عبدالله دیدار کرده است و گفته است که مشروعیت داخلی و بین‌المللی حکومت افغانستان و ثبات اقتصادی و سیاسی آن، تا «حد خیلی زیادی با نحوه رفتار حکومت با مادران و دختران افغان مرتبط است.»

علی‌رغم تاکید و مطالبه جامعه‌ی جهانی از حکومت فعلی افغانستان جهت رعایت حقوق بشر، حکومت نه تنها به خواست‌های جامعه‌ی جهانی توجه نکرده، بلکه در هفته‌های اخیر مجازات شهروندان را در ملاءعام شدت بخشیده است.  تنها در هفته‌ی گذشته 37 زن و مرد در افغانستان شلاق زده شدند. در فراه  یک مرد اعدام و یک زن سنگسار شد.

همچنین دختران دانش‎‌آموز بالا تر از صنف ششم به آموزش دسترسی ندارند. زنان از رفتن به حمام‌های عمومی، پارک‌های تفریحی، ورزشگاه‌ها و فعالیت در ادارات منع شدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا