خبرگزارش

تجلیل از روز جهانی عصای سفید «نابینایان» در هرات؛ روشن‌دلان: “پروژه‌های حمایتی و آموزشی مان را از دست داده ایم.”

 

 

به مناسبت روز جهانی “عصای سفید” نهاد اجتماعی آوای نور، امروز شنبه (۲۳ میزان، ۱۴۰۱) نمایشگاه صنایع دستی را تحت عنوان “همدلی” در دانشکده‌ی تعلیم و تربیه شهر هرات برگزار کرده است.

در این نمایشگاه شماری از روشن‌دلان، صنایع دستی شان را که شامل مهره بافی، وسایل چوبی و تزیینی ساخته‌ی دست روشن‌دلان است را در معرض نمایش قرار داده اند.

صدیقه سادات، روشن دل و مسوول نهاد اجتماعی آوای نور، هدف از برگزاری این نمایشگاه را ایجاد باورمندی مردم نسبت به توانمندی روشن‌دلان عنوان می‎کند.

او می‌گوید در صورتی که امکانات و بودجه‎ی بیشتری دراختیار آنها گذاشته شود، می‎توانند ابزارهای پرکاربرد تری را بسازند.

خانم سادات، می‎افزاید که پس از سقوط افغانستان و روی کار آمدن ا.ا.ا، شماری از پروژه‌های حمایتی و آموزشی شان را از دست داده اند.

دسترسی محدود به آموزش، عدم شغل، نبود حمایت کننده‌ی مالی و حمایت کننده‌ی اجتماعی از عمده چالش‌های روشن‌دلان شمرده می‎شود.

همزمان فاطمه شمس، یکی دیگر از برگزار کننده‌گان و معلم مکتب روشن‌دلان هرات، از سایر نهادهای حامی روشن‌دلان خواست تا همکاری‎های بیشتری نسبت به جامعه‎ی توانمند روشن‌دل داشته باشند و آن‌ها را با افراد سالم یکسان ببینند. در همین حال شماری از بازدیدکننده‌گان این نمایشگاه می‎گویند، که از توانمندی روشن‌دلان شگفت زده شده اند.

فاطمه شمس، برگزار کننده
                                                                                                                                              
رویا تیموری بازدیدکننده، می‌گوید، نخستین بار است، در نمایشگاهی از این دست اشتراک کرده است. “نمی‎توانم باور کنم که این دست‌سازها، ساخته‌ی دست روشن‌دلان باشد.”

بهناز امینی، یکی دیگر از بازدیدکننده‌گان این نمایشگاه می‎گوید، که همه‌ی افراد، نیاز به تشویق دارند و در صورتی که روشن‌دلان تشویق شوند، می‎توانند خلاقانه‌تر عمل کنند.

از روز جهانی “عصای سفید” در حالی در هرات تجلیل می‌شود که پروژه‌های حمایت کننده‌ی بسیاری از نهادهای حامی جامعه توانمند متوقف شده است.

این درحالی است که در مکتب روشن‌دلان هرات، هم اکنون ۱۷۰ تن مشغول آموزش هستند که از این تعداد ۵۳ تن آنان را دختران و ۱۱۷ تن دیگر آنان را پسران تشکیل می‎دهند. قابل ذکر است که این نمایشگاه به مدت یک روز  به روی بازدیدکننده‌گان باز خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا