افغانستانخبر

تنها در یک سال، بیش از سه‌هزار تن به ایدز مبتلا شده اند

همزمان با روز جهانی ایدز، مسوولان در وزارت صحت عامه‌ی کشور می‌گویند که در سال روان میلادی بیش از سه‌هزار واقعه‌ی مثبت ایدز به شمول ۸۱۹ زن در کشور به ثبت رسیده است.
شرافت زمان، سخنگوی وزارت صحت عامه امروز (دوشنبه، ۱۴ قوس) به رسانه گوهرشاد گفت که در سال جاری میلادی سه‌هزار و ۲۹۴ تن در کشور به بیماری ایدز مبتلا شده که از این تعداد، ۳۲۳ تن آنان جان باختند.
آمارهای وزارت صحت عامه‌ی کشور نشان می‌دهد که 195 کودک نیز به بیماری ایدز مبتلا شده‌اند.
براساس اطلاعات سخنگوی وزارت صحت، نزدیک به یک‌هزار و ۱۳۷ تن تحت تداوی قرار دارند.
از سویی هم، حبیب‌الله آخوندزاده حامد، معین عرضه‌ی خدمات صحی وزارت صحت عامه گفته است که آزمایش بیماری ایدز رایگان و محرمانه می‌باشد.
او تاکید کرد: «ما از کشورهای کمک‌کننده می‌خواهیم که بیش‌تر از پیش برای ریشه‌کن‌ کردن این بیماری وزارت صحت عامه‌ی افغانستان را همکاری کنند.»
پزشکان می‌گویند که این بیماری از طریق رابطه‌ی جنسی، استفاده از سوزن مشترک، وسایل آلوده به خون بیمار و از مادر به کودک انتقال پیدا می‌کند.
اول دسامبر در سال ۱۹۹۸ به نام «روز جهانی ایدز» نام‌گذاری شده است. از این روز، همه‌ساله به هدف افزایش بودجه، آگاهی‌دهی و مبارزه با این بیماری بزرگداشت می‌شود.
همچنین سازمان ملل گفته که تا اکنون بیش از ۸۲.۲ میلیون نفر به بیماری ایدز مبتلا شده و بیش از ۴۰ میلیون نفر آنان جان باختند.
با این حال، سازمان جهانی صحت سال ۲۰۳۰ را برای مهار ویروس «HIV» هدف تعیین کرده است، اما یافته‌های تازه‌ی اداره‌ی مبارزه با مواد مخدر و جرم‌های سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که این ویروس به شدت در میان معتادان در حال گسترش است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا