افغانستانخبر

دعوت و ارشاد در دانشگاه قندهار: استادان مرد نباید با زنان و دختران صحبت کنند

ریاست دعوت و ارشاد وزارت تحصیلات عالی کشور طی یک مکتوب به تمامی کارمندان و استادان مرد دانشگاه ولایت قندهار دستور داده است که هیچ ارتباط و تماسی با استادان زن و دانشجویان دختر این دانشگاه نداشته باشند.

در مکتوب که از سوی ریاست دعوت و ارشاد وزارت تحصیلات عالی نشر شده، به ریاست دانشگاه قندهار تاکید شده که برای رفت و آمد مردان و زنان به دانشگاه باید مسیرهای جداگانه وجود داشته باشد.

در این مکتوب مسیر رفت و آمد زنان و مردان نیز مشخص شده است.

همچنین در ادامه نوشته شده است که تمام استادان و کارمندان اداری باید نماز را اول وقت و با جماعت ادا کنند و هنگام نماز باید تمامی ادارات و دانشکده‌ها بسته شوند.

در عین حال، اکرم شاه ارغستانی، رییس دانشگاه قندهار با تایید این مکتوب به رسانه گوهرشاد گفت: «براساس هدایت بزرگان، استادان مرد نمی‌توانند با زنان و دانشجویان دختر در دانشگاه قندهار ارتباط یا تماس داشته باشند.»

او علاوه کرد: «وزارت تحصیلات عالی در حال حاضر روی یک طرزالعمل جدید کار می‌کند تا این موارد براساس شریعت اسلامی رعایت گردد.»

ریاست دعوت و ارشاد وزارت تحصیلات عالی گذاشتن ریش و بستن لنگی را برای تمامی کارمندان و استادان مرد دانشگاه قندهار نیز اجباری کرده است.

همچنین در این مکتوب آمده است که نوشتن و امضا کردن روی لباس دانشجویان در برنامه‌ی فارغ‌التحصیلی ممنوع می‌باشد. در ادامه تاکید شده است که کف/دست‌زدن در جلسه‌ها و برنامه‌ها خلاف شریعت اسلامی می‌باشد.

در حالی این محدودیت در دانشگاه قندهار برای زنان و دختران وضع می‌شود که هم اکنون زنان حق فعالیت در ادارات دولتی را ندارند و مکاتب دخترانه نیز از صنف شش به بالا به روی دختران مسدود است. در تازه‌ترین محدودیت‌های وضع شده از سوی حکومت فعلی، زنان در سراسر کشور از رفتن به پارک‌های تفریحی، ورزشگاه‌ها، حمام‌های عمومی و رستورانت‌ها منع شده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا