افغانستانخبر

روز جهانی حقوق بشر؛ صدور پیاپی اعلامیه‌ها و خشونت دوامداری که با نقض فاحش حقوق بشر همراه است

به مناسبت تجلیل از روز جهانی حقوق بشر کرن دکر، کاردار سفارت آمریکا برای افغانستان «از رهبران قندهاری» می‌خواهد به تلاش‌های جهانی برای فراهم آوردن کرامت انسانی، آزادی و عدالت برای همه بپیوندند.

خانم دکر امروز (شنبه، ۱۹ قوس) در توییترش نوشته است که آمریکا از حقوق همه‌ی افغان‌ها بدون در نظر داشت جنسیت، قومیت، مذهب و توانایی آن‌ها دفاع می‌کند.

او در ادامه تاکید کرد: « ما روز گذشته با شماری از فعالان حقوق بشر افغان صحبت کرده‌ایم. آن‌ها از حق دسترسی به آموزش، حق کار و گروه‌های متفاوت اجتماعی افغانستان دفاع کردند و آنان شجاع‌ترین افرادی هستند که می‌شناسم.»

کاردار سفارت آمریکا برای افغانستان تاکید کرد که بسیاری از کشورها به صورت خستگی‌ناپذیر برای بهبود سوابق حقوق بشری خود تلاش می‌کنند، زیرا هر کشوری که شهروندان خود را شامل زندگی مدنی نکند، هرگز نمی‌تواند در صلح باشد.

به گفته‌ی خانم دکر: «امروز اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر توسط سازمان ملل تصویب شده، سندی که می‌گوید همه‌ی انسان‌ها دارای ارزش و سزاوار احترام هستند، اما همچنان وظیفه دارند با روحیه‌ی برادری نسبت با یکدیگر رفتار کنند.»

سازمان ملل متحد همه‌ساله از دهم دسامبر به عنوان روز جهانی حقوق بشر تجلیل می‌کند.

از روز جهانی حقوق بشر در حالی تجلیل می شود که بیش از چهار صد روز است که دختران دانش‎‌آموز بالا تر از صنف ششم به آموزش دسترسی ندارند. تنها در هفته‌ی گذشته 37 زن و مرد در افغانستان شلاق زده شدند. در فراه  یک مرد اعدام و یک زن سنگسار شد. زنان از رفتن به حمام‌های عمومی، پارک‌های تفریحی، ورزشگاه‌ها و فعالیت در ادارات منع شدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا