افغانستانخبر

رینا امیری: آموزش دختران و پسران برای افغانستان حیاتی است

رینا امیری، نماینده‌ی ویژه‌ی آمریکا برای زنان افغانستان می‌گوید که آموزش دختران و پسران برای افغانستان با ثبات و دارای اقتصاد پایدار، حیاتی است و باید از آن حمایت شود.

خانم امیری شب گذشته (شنبه، ۱۹ قوس) با نشر توییتی برگزاری نشست اندونیزیا به حمایت از حقوق زنان افغانستان را مثبت ارزیابی کرد و گفت که این نشست گامی مثبت در حمایت از حقوق زنان است.

او در ادامه تاکید کرد: «این اولین گام مهم برای تایید حقوق زنان و دختران افغان بود. آن‌چه در ادامه باید روی دست گرفت، اقدام عملی است.»

نماینده‌ی ویژه‌ی آمریکا برای زنان افغانستان از جامعه‌ی جهانی خواست که به وعده‌های خود در حمایت از حق تحصیل، کار و دیگر حقوق زنان و ‌دختران در افغانستان عمل کنند.

اندونیزیا و قطر به‌گونه مشترک در ۸ دسامبر میزبان نشستی در مورد زنان افغانستان بودند که در آن نمایند‌گانی از ۱۰۰ کشور از جمله ۴۰‌ کشور اسلامی اشتراک داشتند. در آن نشست از حق تحصیل و کار زنان در افغانستان حمایت شد.

خانم امیری در توییتی دیگر نوشته است که نمایندگان اکثریت کشورهای اسلامی در این نشست تاکید کردند که آموزش دختران و پسران یک اصل کلیدی اسلامی است.

به گفته‌ی او، نمایندگان کشورهای اسلامی تاکید کرده‌اند که آموزش و پرورش برای همه در افغانستان برای ثبات اقتصادی این کشور حیاتی است.

وی تاکید کرد که زنان در افغانستان برای حق تحصیل و کار مبارزه می‌کنند و باید از آن‌ها حمایت شود.

نماینده‌ی ویژه‌ی آمریکا در حالی بر حمایت از زنان و دختران افغانستان تاکید دارد که دختران دانش‎‌آموز بالا تر از صنف ششم به آموزش دسترسی ندارند. تنها در هفته‌ی گذشته 37 زن و مرد در افغانستان شلاق زده شدند. در فراه  یک مرد اعدام و یک زن سنگسار شد. زنان از رفتن به حمام‌های عمومی، پارک‌های تفریحی، ورزشگاه‌ها و فعالیت در ادارات منع شدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا