افغانستانخبر

زنان از معاینه‌ی سونوگرافی در شفاخانه‌ی هرات منع شدند

منابع مردمی در ولایت هرات می‌گویند که انجام معاینه‌ی سونوگرافی برای زنان در شفاخانه‌ی حوزوی این ولایت، ممنوع شده است.

یک منبع صحی که نخواست نامش فاش شود با تایید این خبر به رسانه گوهرشاد گفت که از سه روز به این طرف انجام معاینه‌ی سونوگرافی برای زنان در شفاخانه‌ی حوزوی هرات، ممنوع شده است.

این منبع افزود که این تصمیم به دلیل نبود پزشکان زن در بخش سونوگرافی اتخاذ شده است.

منبع تاکید کرد که با بروز برخی مشکلات از سوی افراد حکومت سرپرست، پزشکان موظف مرد در بخش سونوگرافی نیز از انجام معاینات زنان سرباز زده و انجام معاینات سونوگرافی زنان انجام نمی‌شود.

وی بیان کرد که بست‌های بخش زنان شفاخانه‌ی حوزوی هرات نیز به اعلان رفته است.

از سویی هم، منابع می‌گویند که خدمات سونوگرافی برای مردان موجود می‌باشد، اما برای زنان به علت نبود متخصص زن منع شده است.

همچنین منابع صحی از شفاخانه‌ی حوزوی هرات به رسانه‌ها گفته‌اند که این نوع تصمیمات از طرف اداره‌ی امر به معروف و نهی از منکر حکومت سرپرست اتخاذ می‌شود و سپس از طریق رییس شفاخانه ابلاغ می‌گردد.

شاهدان عینی به رسانه گوهرشاد می‌گویند که این تصمیم حکومت در اعلامیه‌ای که روی دروازه‌ی ورودی شفاخانه‌‌ی هرات نصب شده، نیز دیده می‌شود.

از زمان تسلط حکومت فعلی بر افغانستان، محدودیت‌های زیادی بر زنان وضع شده که آن‌ها را از ابتدایی‌ترین حقوق‌شان محروم ساختند. در تازه‌ترین محدودیت‌های وضع شده از سوی حکومت فعلی، زنان در سراسر کشور از رفتن به پارک‌های تفریحی، ورزشگاه‌ها، حمام‌های عمومی و رستورانت‌ها و معاینه توسط پزشکان مرد منع شده‌اند.

همچنین براساس گزارشی که از سوی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ماه مارچ سال روان میلادی به نشر رسیده بود، افغانستان در سطح آسیا بالاترین میزان مرگ‌ومیر مادران را دارد. براساس این گزارش  ۶۳۸ مادر در هر ۱۰۰هزار ولادت، جان‌ خود را از دست می‌دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا