افغانستانجهانخبر

سازمان حفاظت از کودکان: 70 درصد کودکان افغان در خطر تغییرات اقلیمی قرار دارند

سازمان حفاظت از کودکان اعلام کرد، درحالی که رهبران جهان برای روزهای پایانی نشست تغییرات اقلیمی «COP 27» دورهم جمع شده‌اند، ۷۰ درصد کودک افغانستان در معرض خطر رویدادهای شدید تغییرات اقلیمی قرار دارند.

سازمان حفاظت از کودکان امروز (پنج‌شنبه، ۲۶ عقرب) در بیانیه‌یی از سخت‌تر شدن شرایط زندگی کودکان افغانستان در اثر تغییرات اقلیمی هشدار داد.

در ادامه این سازمان گفت، پیش‌بینی می‌شود که خشک‌سالی در افغانستان تا ۲۰۲۳ ادامه داشته باشد.

سازمان حفاظت از کودکان علاوه کرد که حدود ۲۷.۸ میلیون نفر در مناطق کوهستانی افغانستان زندگی می‌کنند که کشاورز هستند و با تهدیدات ناشی از شوک‌های اقلیمی روبه‌رو هستند.

این سازمان هشدار داد که اتفاقات فاجعه‌بار در افغانستان به شمول خشک‌سالی شدید، سیل و بحران اقتصادی بسیاری از خانواده‌های کشاورز را در مرز قحطی قرار داده و آنان مجبور هستند تا به اقدامات خطرناکی دست بزنند.

همچنین در بیانیه‌ تاکید شده که موارد سوءتغذی در کودکان زیر پنج سال نسبت به پنج ماه قبل ۵۰ درصد افزایش یافته است.

بررسی‌های سازمان حفاظت از کودکان نشان می‌دهد که ۸۰ درصد خانواده‌ها در مناطق کوهستانی و ۷۵ درصد از خانواده‌ها در مناطق شهری آب کافی برای نوشیدن و پخت‌وپز ندارند.

در بخشی این بیانیه آمده است که کودکان کار در افغانستان درحال افزایش است و خانواده‌ها، ناامیدانه فرزندان خود را از مکتب بیرون می‌آورند و آنها را برای کار در خیابان، خانه‌ها و کارخانه‌ها می‌فرستند.

در سال جاری افغانستان شاهد تغییرات اقلیمی شدید بود که در اثر آن خسارات هنگفت بر کشاورزان وارد شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا