افغانستانجهانخبر

سازمان ملل متحد: آواره‌گان جنگ و زلزله در افغانستان، زمستان خطرناکی در پیش دارند

سازمان ملل متحد دیروز (جمعه، ۲۰عقرب) گفت که میلیون‌ها نفر در افغانستان، سراسر خاور میانه و اوکراین که در نتیجه‌ی جنگ و آزار واذیت، از خانه‌های شان آواره شده اند، ممکن  است، با زمستان خطرناک و یخ‌بندان روبه‌رو شوند.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان( UNHCR) با نشر گزارشی، گفته  که درجه‌ی دما در بخش‌های زیادی از افغانستان، به سادگی زیر منفی ۲۵ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رسد و خانواده‌های بی‌جاشده در این کشور، با سرمای شدیدی روبه‌رو می‌شوند.

در گزارش کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، آمده که سرمای شدید زمستان در حالی افغانستان را متأثر می‌کند که اقتصاد این کشور به شدت در حال سقوط است. در این گزارش به گونه‌ی ویژه به زمین‌لرزه‌‌ی سال روان در پکتیکا و خوست اشاره کرده که در اثر آن، هزاران نفر بی‌خانمان شده اند.

کمیشنری عال سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، به تازگی کارزار جهانی‌ای را برای جمع‌آوری کمک مالی جهانی آغاز کرده، تا به آن شمار از خانواده‌هایی که در سراسر جهان به گونه‌ی اجباری خانه‌های شان را ترک کرده اند، کمک‌هایی را در زمستان پیش رو فراهم کند.

این در حالی است که دفتر هماهنگ‌کننده‌ی کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی سازمان ملل متحد (اوچا)، در روزهای نخست ماه عقرب سال روان، گفته بود که ۷۹ درصد شهروندان افغانستان، به امکانات گرمایشی کافی دسترسی ندارند.

به گفته‌ی این نهاد، ۵۶ درصد خانواده‌ها نیز، نمی‌توانند پوشاک‌های زمستانی را برای کودکان شان فراهم کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا