افغانستانجهانخبر

سازمان ملل: محرومیت و حذف زنان افغان در جهان امروز «بی‌مانند» است

در آستانه‌ی تجلیل از روز جهانی حقوق بشر، ولکر تورک، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از حذف زنان و دختران از جامعه‌ی افغانستان می‌گوید که تداوم محرومیت و حذف زنان و دختران افغان به صورت سیستماتیک در سراسر جهان امروز «بی‌مانند» است.

آقای تورک روز (جمعه، ۱۸ قوس)  در یک نشست خبری گفت: «قسمی که همه شاهدیم زنان و دختران افغانستان در حاکمیت حکومت فعلی به گونه‌ی سیستماتیک تقریباً از تمام عرصه‌های زندگی حذف می‌شوند.»

او بیان کرد که این اقدام در مجموع کشور را از سهم‌گیری مهمی که زنان و دختران انجام می‌دهند، محروم می‌کند.

وی وضعیت زنان و دختران افغان را نگران کننده می‌داند و می‌گوید که زنان و دختران افغان به هیچ صورت نادیده گرفته شده نمی‌توانند و حکومت سرپرست باید محدودیت‌ها علیه آنان را برطرف کند.

کمیشنر حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنان از اعدام علنی و شلاق زدن ابراز نگرانی کرد و خواهان توقف فوری آن شده است.

حکومت فعلی، روز (چهارشنبه، ۱۶ قوس) نخستین اعدام علنی را در حضور مقام‌های ارشد حکومتی و صدها تن دیگر در ولایت فراه اجرا کرد که این اقدام واکنش‌های گسترده‌ای از سوی سازمان ملل متحد، نهادهای مدافع حقوق بشری و کشورها را به همراه داشت.

از سویی هم، پتریشا گاسمن، معاون بخش آسیا در دیدبان جهانی حقوق بشر می‌گوید که جامعه‌ی جهانی نباید افغانستان را فراموش کند.

او تاکید کرد: «در حالی که جامعه‌ی جهانی مشغول کنترول بحران در سایر کشورها است، می‌خواهیم که افغانستان و نیازمندی‌هایش به فراموشی سپرده نشود.»

در حالی از روز جهانی حقوق بشر ( دهم دسامبر) تجلیل می‌شود که افغانستان با گذشت نزدیک به ۱۶ ماه از حاکمیت حکومت فعلی، چالش‌های بزرگی را در بخش‌های حقوق بشری، آموزشی، اجتماعی و اقتصادی سپری می‌کند.

طی یک سال گذشته زنان افغان بارها در برابر قوانین سخت‌گیرانه‌ی حکومت سرپرست اعتراض کرده‌اند، اما با سرکوب، بازداشت و شکنجه و حتی تهدید به مرگ روبه‌رو شده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا