افغانستانخبر

سفارت آمریکا: ۱۲ میلیون دختر سالانه قبل از رسیدن به سن ۱۸ مجبور به ازدواج می‌شوند

در آستانه‌ی روز جهانی حقوق بشر، سفارت آمریکا برای افغانستان‌ می‌گوید که سالانه ۱۲ میلیون دختر در سراسر جهان پیش از رسیدن به سن ۱۸ سالگی ازدواج می‌کنند که ازدواج زودهنگام نقض حقوق بشری است و باید متوقف شود.

این سفارت امروز (جمعه، ۱۸ قوس) با ابراز نگرانی در مورد ازواج اجباری در توییترش نوشته است: «متأسفانه آمار‌ها نشان می‌دهد که ۱۲ میلیون دختر سالانه پیش از رسیدن به سن ۱۸ در سراسر جهان وادار به ازدواج می‌‌شوند.»

سفارت آمریکا برای افغانستان تاکید کرده: «در هر دقیقه، ۲۳ دختر زیر سن قانونی در جهان وادار به ازدواج می‌شوند.»

این سفارت می‌گوید که ادامه این موضوع صحت، تحصیل و فرصت‌ها برای کودکان را در خطر می‌اندازد.

سفارت آمریکا ازدواج زودهنگام را خشونت بر اساس جنسیت عنوان نموده و خواهان پایان فوری این موضوع شده است.

قابل ذکر است که با تمام تلاش‌هایی که در ۲۰ سال گذشته جهت مبارزه با خشونت علیه زنان، به‌ویژه ازدواج اجباری و کودک‌همسری در افغانستان صورت گرفت، هنوز عوامل متعددی از جمله جنگ، فقر و بی‌سوادی در تداوم این سنت غلط در کشور نقش دارد.

این در حالی است که یونیسف یا صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، سال قبل با نشر گزارشی، از افزایش ازدواج کودکان به ویژه دختران در افغانستان ابراز نگرانی کرده و خواستار توجه در این زمینه شده است.

بر اساس تخمین سازمان ملل متحد، ۲۸ درصد زنان افغانستان، قبل از سن ۱۸ سالگی و چهار درصد قبل از سن ۱۵ سالگی ازدواج کرده‌اند. همچنان افزوده که ۷۹ درصد زنان در این کشور شغل و درآمدی ندارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا