افغانستانخبر

مرگ تدریجی؛ یوناما: زنان افغان به مرور از اجتماع حذف می‌شوند

همزمان با روز جهانی حقوق بشر، یوناما یا دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید که نقض ظالمانه‌ی حقوق زنان یکی از برجسته‌ترین «جنبه‌های اداره‌ی حاکم» تا به امروز بوده است.

یوناما امروز (شنبه، ۱۹ قوس) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که زنان و دختران افغان با تسلط حکومت فعلی بر افغانستان، به تدریج از حقوق خود برای مشارکت کامل در آموزش، محل کار و سایر جنبه‌های زندگی عمومی و روزمره محدود و در بسیاری از موارد کاملاً محروم شده‌اند.

یوناما تاکید کرده که محدودیت‌‌های حق کار و آزادی رفت و آمد، زنان افغان را در معرض خطر بیشتر حاشیه‌‌نشینی و آسیب‌‌پذیری در برابر استثمار و سوءاستفاده قرار می‌‌دهند.

این سازمان افزوده است که سازمان ملل در افغانستان از مقامات حاکم این کشور می‌خواهد که به تعهدات مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر متعهد بمانند.

در ادامه از حکومت سرپرست خواسته شده که دستورات و اقداماتی را که حقوق اولیه افغان‌ها، به‌‌ویژه حقوق زنان و دختران را محدود می‌کنند، لغو کنند.

در اعلامیه آمده است که باوجود این موارد، بهره‌‌مندی مردم از حقوق و آزادی‌های اولیه‌ بشری آنها به طوری قابل ملاحظه‌ای به وخامت گراییده است.

در ادامه آمده است: «حکومت با سرکوب اعتراضات و محدود کردن آزادی رسانه‌ها، از جمله با دست‌گیری خودسرانه خبرنگاران، معترضان و فعالان جامعه‌ی مدنی و اعمال محدودیت‌هایی که شهروندان و رسانه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌‌دهند، مخالفت و نارضایتی‌ها را محدود کرده‌‌اند.»

به‌گفته‌ی یوناما، ظریفه یعقوبی و چهار نفر دیگر از فعالان حقوق زن، بیش از یک ماه می‌شود، بدون این‌که اطلاعات روشنی در مورد اتهامات علیه آنها وجود داشته باشد در بند حکومت هستند.

همچنین یوناما در بخشی از اعلامیه افزوده است که به نظر می‌رسد حکومت در حال افزایش استفاده از مجازات جسمانی مانند شلاق زدن در محضر عام هستند.

این سازمان این نوع مجازات را رفتار ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز خوانده و گفته است که در معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی ممنوع است.

سازمان ملل متحد گفته است که در هر شرایطی شدیدا مخالف اعدام است و حکومت سرپرست باید مجازات اعدام را لغو و فورا آن‌ را توقف دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا