افغانستانجهانخبر

نسل‌کشی هزاره‌ها از سوی شورای شهر دندینانگ ملبورن به رسمیت شناخته شد

رسانه‌های استرالیایی گزارش داده‌اند که شورای شهر دندینانگ ملبورن استرالیا به‌عنوان نخستین نهاد حکومتی، «نسل‌کشی» مردم هزاره را در افغانستان به رسمیت شناخته است.

رسانه‌ی اس‌بی‌اس استرالیا گزارش داده است که نمایندگان شورای شهر دندینانگ در (۲۴ اکتبر) سال روان میلادی طرح «توقف نسل‌کشی هزاره‌ها» را با اکثریت آرا تصویب کردند.

در ادامه آمده است که شورای شهر دندینانگ تاکید کردند که مردم هزاره در افغانستان با «تبعیض و خشونت سیستماتیک» از سوی نهادهای دولتی و گروه‌های افراطی در کشورشان مواجه هستند.

براساس آمار شورای شهر، حدود ۱۲ هزار، هزاره در دندینانگ زندگی می‌کنند.

در ادامه‌ی این طرح آمده است: «هزاره‌ها عمدتا به‌دلیل هویت قومی و مذهبی خود از گذشته‌های دور تحت انقیاد و تبعیض، آوارگی اجباری و نسل‌کشی قرار داشته‌اند».

این رسانه‌ی استرالیایی در ادامه نوشته است که هزار‌ه‌های ساکن دندینانگ روز (یک‌شنبه، ۲۹ عقرب) مراسمی برای یادبود از قربانیان کاج برگزار کردند.

هزاره‌های ساکن شهر دندینانگ در این مراسم از دولت استرالیا نیز خواستند که «نسل‌کشی هزاره‌ها» را به‌ رسمیت بشناسد.

در هشتم میزان ۱۴۰۱ یک مهاجم انتحاری خودش را در میان یک صنف آمادگی کانکور در آموزشگاه کاج منفجر کرد. در این انفجار دست‌کم ۵۸ نفر کشته و ۱۲۶ نفر دیگر زخمی شدند. اکثر قربانیان دختران بودند.

این حمله، اعتراضات گسترده‌ای را علیه آن‌چه که «نسل‌کشی‌ هزاره‌ها» خوانده می‌شود، برانگیخت.

تاکنون گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

این حمله اعتراض‌های جهانی را در پی داشت و معترضان از آنچه که «نسل‌کشی» هزاره‌ها در افغانستان یاد می‌کنند، خواستار توقف آن شدند و از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی خواستند که کشتار هزاره‌ها را به رسمیت بشناسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا