افغانستانخبر

هشدار کمیته‌ی بین‌المللی المپیک: اگر زنان اجازه‌ی ورزش نداشته باشند، با افغانستان همکاری نمی‌کنیم

کمیته‌ی بین‌المللی المپیک روز (سه‌شنبه، ۱۵ قوس) به حکومت افغانستان هشدار داد که اگر زنان در این کشور اجازه‌ی ورزش نداشته باشند، این کمیته ممکن است همکاری‌اش با افغانستان را پیش از المپیک سال ۲۰۲۴ متوقف کند.
این کمیته خواستار اشتراک ورزشکاران زن از داخل افغانستان در مسابقات بین‌المللی شده است.
کمیته‌ی بین‌المللی المپیک اعلام کرد که حمایت آن از کمیته‌ی المپیک افغانستان در صورتی ادامه پیدا می‌کند که زنان اجازه‌ی ورزش و سهمی در مدیریت ورزش داشته باشند.
همچنین، این کمیته گفته است که تیم افغانستان در رویدادهای بین‌المللی نباید فقط متشکل از ورزشکارانی باشد که خارج از این کشور زندگی می‌کنند، بلکه ورزشکاران داخل کشور نیز اجازه‌ی شرکت در این مسابقات را داشته باشند.
هیأت مدیره‌ی کمیته بین‌المللی المپیک ممنوعیت ورزش برای زنان توسط حکومت افغانستان را به شدت محکوم کرد. این کمیته گفت که اشتراک افغانستان در المپیک تابستانی پاریس در سال ۲۰۲۴ بستگی به پیشرفت‌های حاصله در رابطه به موضوع «دسترسی زنان و دختران به ورزش» دارد.
این کمیته گفت که به حمایت مستقیم از ورزشکاران انفرادی از افغانستان که قصد دارند در بازی‌های المپیک شرکت کنند، ادامه خواهد داد.
افغانستان در آخرین بازی‌های المپیک تابستانی توکیو تیمی متشکل از چهار مرد و یک زن داشت.
دیده‌بان حقوق بشر روز دوشنبه از کمیته‌ی بین‌المللی المپیک خواست تا به دلیل اعمال محدودیت حکومت افغانستان بر ورزشکاران زن، مانع اشتراک افغانستان در رویدادهای ورزشی شود و کمک مالی خود را متوقف کند.
کمیته‌ی بین‌المللی المپیک در دهه‌ی نود و در دور اول حاکمیت حکومت سرپرست، عضویت افغانستان را تعلیق کرده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا