خبر

هلال احمر غور: آمار کودکان مصاب به سوراخ قلب افزایش یافته است

مسوولان در اداره هلال احمر غور از بیشتر شدن کودکان مبتلا به سوراخ قلب و معلول در این ولایت ابراز نگرانی کرده و می‌گویند که آنان طی یک سال گذشته تا هنوز بیش از ۴۰ کودک مبتلا به سوارخ قلب و همچنان ده‌ها کودک معلول را در این ولایت شناسایی و به کابل فرستاده‌اند.

امیرشاه میرزاده، مسوول کلوپ جوانان ریاست هلال احمر غور به رسانه گوهرشاد گفت: “اداره هلال احمر همه ساله تلاش دارد که کودکان مبتلا به سوراخ قلب را شناسایی کنند و به صورت رایگان تحت تداوی قرار دهند.”

او علاوه کرد که در بیش از یک سال گذشته ۴۲ کودک مبتلا به سوراخ قلب را جهت تداوی به کابل فرستاده اند.

آقای میرزاده افزود که کودکان را در کابل درمان نمی‌کنند، به خارج از کشور منتقل کرده و به گونه رایگان درمان می‌کنند.

این مسوول اداره هلال احمر غور می‌گوید که آنان در کنار درمان کودک مبتلا به سوراخ قلب همچنان کودکان کام چاک، لب چاک و نیز کودکان معلول را تحت درمان قرار می‌دهند.

وی گفت که هلال احمر غور ۲۱ کودک کام چاک و لب چاک را به کابل فرستاده که ۱۸ تن از آنان تداوی شده‌اند.

همچنین او علاوه کرد، ۱۱۸ کودک دیگر که معلول بودند نیز جهت تداوی و گرفتن پای مصنوعی به کمیته‌ی صلیب سرخ هرات معرفی شده‌اند.

از سویی هم مسوولان در ریاست صحت عامه‌ی غور، آمار کودکان ابتلا به سوارخ قلب در این ولایت را بیشتر عنوان می‌کنند.

گل احمد ساحل، معاون صحت عامه‌ی ولایت غور می‌گوید: “آمارهایی که در شفاخانه و برخی از کلنیک‌های داخل شهر ثبت شده به تعداد ۳۵ تن است، اما این آمار در حال افزایش است و بیشتر از این هم است.”

آقای ساحل گفت که آنان تلاش دارد تا کودکان مبتلا به سوراخ قلب را شناسایی و در هماهنگی با نهادهای چون هلال احمر در کابل و یا هم در خارج از کشور تداوی کنند.

غور ولایتی کوهستانی و دور دست است که بیشتر خانواده‌ها به دلیل دوری و خرابی مسیرها و همچنان فقر نمی‌توانند کودکان بیمارشان را به مراکز درمانی منتقل کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا