افغانستانخبر

کرن دیکر: زنان معلول افغان توسط سیستم نادیده گرفته می‌شوند

کرن دیکر، کاردار سفارت امریکا برای افغانستان می‌گوید زنان معلول افغان با چالش‌های بزرگی مواجه هستند و آنها توسط سیستمی نادیده گرفته می‌شوند که باید به آنها خدمات اختصاصی ارایه کنند.

خانم دیکر امروز (دوشنبه، ۱۴ قوس) در توییتی نوشته است که به صورت آنلاین با گروهی از زنان معلول افغان در کابل صحبت کرده است.

او در ادامه تاکید کرد: «زنان معلول افغان با چالش‌های بزرگی مواجه هستند. این من را عصبانی می‌کند که آنها توسط سیستمی نادیده گرفته می‌شوند که باید آنان را برای کمک‌های تخصصی در اولویت قرار دهند.»

وی افزود: «زنان معلول افغان انسان‌های زیبا و قوی هستند و من افتخار می‌کنم که خودم را خواهر آنها می‌نامم.»

کاردار سفارت امریکا برای افغانستان علاوه کرد: «وقتی افراد دارای معلولیت را در کنار خود قرار می‌دهیم، به اقتصاد ما کمک می‌کنند، به خانواده‌های ما کمک می‌کنند و به جوامع ما کمک می‌کنند.»

از سویی هم، رینا امیری، نماینده ویژه‌ی امریکا برای زنان و حقوق بشر در افغانستان گفته است که افغان‌های دارای معلولیت با انبوهی از چالش‌ها، تبعیض و کمبود خدمات مواجه هستند.

او تاکید کرد که زنان دارای معلولیت با موانع بزرگی روبه‌رو هستند که حکومت سرپرست فضا را برای آنان تنگ‌تر می‌کند.

این در حالی است که اوچا یا دفتر سازمان ملل برای کمک‌های بشردوستانه اعلان کرده بود که ۱۵ درصد از جمعیت افغانستان با معلولیت زندگی می‌کنند.

به گفته‌ی اوچا، افراد دارای معلولیت به ‌طور نامتناسبی تحت تأثیر بحران‌ها هستند و با موانع بیشتری در دسترسی به کمک‌ها و خدمات روبه‌رو اند.

اوچا گفته است که اقدامات بشردوستانه برای کمک به نیازمندان به‌شمول افراد دارای معلولیت در اولویت است.

جنگ درازمدت در افغانستان باعث شده است تا میلیون‌ها نفر در این کشور یک یا چند عضو بدن خود را از دست دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا