افغانستانخبر

۶۴ کودک در جریان عملیات‌های ارتش بریتانیا در افغانستان کشته شدند

اطلاعات مندرج از سوی دولت بریتانیا نشان می‌دهد که این کشور برای کشته شدن حداقل ۶۴ کودک در جریان عملیات نظامی در افغانستان غرامت پرداخت کرده است.

آمار جدید که در نتیجه درخواست اطلاعات براساس قانون حق دسترسی به اطلاعات از سوی یک نهاد خیریه به دست آمده است، تقریباً چهار برابر بیشتر از آماری است که قبلاً وزارت دفاع بریتانیا به آن اعتراف کرده بود. قبلا پرداخت غرامت برای مرگ ۱۶ کودک به شکل رسمی تایید شده بود.

این کودکان در درگیری‌ها بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ با اشتراک نیروهای بریتانیا کشته شدند.

حملات هوایی و گیر ماندن در تیراندازی متقابل، از شایع‌ترین علل مرگ این کودکان ذکر شده است.

مؤسسه خیریه «اقدام علیه خشونت مسلحانه» معتقد است که احتمالاً تعداد تلفات غیرنظامی ثبت‌شده توسط نیروهای بریتانیایی کمتر از آمار واقعی بوده است.

به‌گفته‌ی این نهاد، از میان مرگ‌هایی که ثبت شده است، تعداد واقعی کودکان کشته‌شده می‌تواند به ۱۳۵ نفر برسد؛ زیرا در اسناد وزارت دفاع بریتانیا صرفا قربانیان به‌عنوان پسر و دختر توضیح داده شده است، سن آن روشن نیست.

این موسسه می‌گوید ممکن است برخی از این ۱۳۵ نفر بالغ باشند، اما احتمال این‌که آنان کم‌تر از ۱۸ سال سن داشته باشند، زیاد است.

اکثریت ۸۸۱ ادعای مرگ‌ومیر افراد در عملیات نظامیان بریتانیا در افغانستان از سوی دولت بریتانیا رد شده و تنها یک چهارم تأیید و بستگان قربانیان غرامت دریافت کرده‌اند.

بریتانیا در ۲۰ سال گذشته پس از امریکا بیشترین نیرو را در افغانستان داشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا