افغانستانخبر

واکنش‌ها به خوش‌رویی امیر خان متقی با حنا ربانی؛ آیا هنگام روبرو شدن با زن کشور خود هم لبخند خواهد زد؟

گوهرشاد: حنا ربانی کهر، معاون وزارت خارجه پاکستان روز سه‌شنبه (۸ قوس، ۱۴۰۱) در رأس یک هیئت دیپلماتیک وارد شهر کابل شد.

دیدار وزیر خارجه حکومت افغانستان با حنا ربانی، معاون وزیر خارجه پاکستان که با لبخند از او پذیرایی کرده واکنش‌های زیادی در پی داشته‌ است.

فوزیه کوفی عضو پارلمان قبلی، ساعت ۴:۱۶ روز سه‌شنبه(۸ قوس، ۱۴۰۱) در توییتی نوشته: آیا امیرخان متقی هنگام روبه روشدن با یک زن از کشورش، لبخند خواهد زد؟

او هم‌چنان گفته که زنان در افغانستان حتی اجازه بیرون شدن از خانه را ندارند. آیا حکومت افغانستان “از این کار با کشور ما خجالت نمی‌کشد.”

در همین حال پروانه ابراهیم خیل نجرابی، یکی از زنان معترضی که از سوی حکومت فعلی زندانی شده بود، با نشر توییتی واکنش خود را نسبت به این دیدار نشان داد: “وقتی من به زندان تالبان بودم برای این‌که چهره ام معلوم نشود صورتم را می‌پوشاندم و جز یک چشم ام کلا صورت ام پنهان می‌بود و خود را با پتو می‌پوشاندم و اگر صورتم معلوم می‌شد، فحش برایم می‌گفتن و حتا باسیلی به صورتم می‌زدند که چرا صورتت معلوم می‌شود.”

او هم‌چنان اضافه می‌کند: “طاقت گرما ماسک و رو بند را نداشتم و ندارم و بخاطر همین نه گفتن به محدودیت‌های تالبان به زندان انداخته شدم ولی امروز خانمی بنام حنا ربانی بدون حجاب تالبانی و با لبخند وارد کابل شد و تالبان هم از او استقبال کردند

در افغانستان دختری بخاطر نداشتن حجاب تالبانی از دانشگاه باز ماند.”

این واکنش‌ها در حالی صورت می‌گیرد که حکومت سرپرست افغانستان محدودیت‌های زیادی بر زنان، در قسمت حجاب، آموزش و سفر وضع کرده است.

در چند ماه اخیر حکومت فعلی، زنان را از رفتن به ورزشگاه، پارک‌های تفریحی و حمام‌های عمومی نیز منع کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا